Piękna i Zdrowa Kobieta | muzulmanka.pl

Weź sprawę w swoje ręce i zadbaj o to, by czuć się piękną i być zdrową. Tutaj znajdziesz wszystkie rady i opinie ekspertów, których tylko mogłabyś potrzebować. Nie zwlekaj i zacznij zdrowy tryb życia teraz.

Astygmatyzm – Czym jest? Jak zwalczyć?

Astygmatyzm – Czym jest? Jak zwalczyć?


Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku według okulistów. Objawia się tym, że obraz dla astygmatyka jest zamglony, niewyraźny, ukazuje się w różnych osiach widzenia. Korekcja astygmatyzmu jest możliwa poprzez soczewki kontaktowe i okulary. Nowoczesne leczenie laserowe umożliwia całkowite zwalczenie astygmatyzmu.

Na czym polega astygmatyzm?

Promienie światła skupiają się w jednym punkcie na siatkówce. Natomiast w astygmatyzmie nieprawidłowość krzywizn prowadzi do wprowadzenia do oka promieniu świetlnych po załamaniu, w dwóch punktach. W ten sposób powstaje nieostry obraz. Przede wszystkim nieregularny kształt rogówki odpowiada za wady oczu. Czasami astygmatyzm może wynikać z nieprawidłowego kształtu soczewki. Taki astygmatyzm soczewkowy jest w stanie rozwijać się poprzez zaćmę.
Nadwzroczny astygmatyzm powoduje, że oba ogniska znajdują się poza siatkówką. W krótkowzrocznym astygmatyzmie przed siatkówką. Inną odmianą jest astygmatyzm mieszany, w którym jedno ognisko zlokalizowane jest przed drugim.

portrait of a woman with blue eyes and red lips

Astygmatyzm – jak zwalczyć?

Astygmatyzm może być całkowicie zwalczony za pomocą lasera. Wymienia się Laser: PRK/Lasek do 2,5 dioptrii, Epi-Lasik do 3 dioptrii i Lasik do 6 dioptrii. Metoda korekcji jest zależna od grubości rogówki. Metoda Lasik jest najbardziej efektywna. Natomiast Epi-Lasik to metoda stosowana w wypadku cienkiej rogówki. Każdy zabieg ma na celu nadanie prawidłowego kształtu rogówki.

Aby sprawdzić, czy mamy astygmatyzm, powinniśmy skorzystać z wizyty u okulisty. Już za pomocą keratostopa będzie miał możliwość obserwować kształt oka. Natomiast oś i stopień niezborności mierzy się za pomocą keratometra, czyli oftalmometra Jawala.

Najskuteczniejsza jest metoda wideokeratografia komputerowa. Dzięki niej obraz krążka Placido jest rzucany na powierzchnię rogówki. Następnie rejestruje się go przez kamerę i przekazuje do komputera. Dalsze wyniki badań ukazuje barwna mapa rogówki, mapa cyfrowych wartości krzywizn rogówki i przekrój powierzchni rogówki.

Każde badanie jest bezbolesne i polega na obserwacji oka przez okulistę przy użyciu odpowiednich przyrządów. Można również zrobić samodzielnie prosty test, aby się upewnić czy cierpi się na astygmatyzm.

Co raz więcej ludzi ma problemy ze wzrokiem. Wszechobecne wyświetlacze i komputery mają na to duży wpływ. 

Rate this post