Piękna i Zdrowa Kobieta | muzulmanka.pl

Weź sprawę w swoje ręce i zadbaj o to, by czuć się piękną i być zdrową. Tutaj znajdziesz wszystkie rady i opinie ekspertów, których tylko mogłabyś potrzebować. Nie zwlekaj i zacznij zdrowy tryb życia teraz.

Jaskra

Jaskra


(Jaskra otwartego kąta; jaskra zamykającego się kąta; jaskra wrodzona)

Jaskra jest chorobą, w której dochodzi do wzrostu ciśnienia płynu znajdującego się w przedniej komorze oka położonej między rogówką a tęczówką. Jest ona często spotykana; zwykle po 40. roku życia. Około 85% przypadków stanowi przewlekła jaskra otwartego kąta, w przebiegu której dochodzi do stopniowego zmniejszania odpływu przezroczystego płynu, zwanego cieczą wodnistą. Znaczny wzrost ciśnienia w przedniej komorze powoduje ucisk na małe naczynia odżywiające nerw wzrokowy, co w końcu może prowadzić do jego zaniku. Bywa, że jaskra tego rodzaju bez żadnych objawów ostrzegawczych pojawia się w jednym oku, by potem zająć drugie. Jaskra zamykającego się kąta (inaczej zastoinowa) dotyczy około 10% przypadków pl.wikipedia.org.

Choroba rozwija się szybko i prowadzi do ta-kiego powiększenia tęczówki, że zablokowany zostaje odpływ płynu. W ciągu kilku dni oko staje się czerwone i twarde, a towarzyszące temu bóle powodują nudności i poważne zaburzenia widzenia z zatarciem ostrości i postrzeganiem tęczowych kół wokół źródeł światła. Taki napad wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, ponieważ wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może szybko uszkodzić siatkówkę oraz nerw wzrokowy i doprowadzić do trwałej ślepoty https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%85d. Jaskra wrodzona, zwana dziecięcą, to choroba rzadka, występująca od urodzenia. Musi być wcześnie leczona, gdyż zaniedbana również może prowadzić do ślepoty.

Rate this post