Piękna i Zdrowa Kobieta | muzulmanka.pl

Weź sprawę w swoje ręce i zadbaj o to, by czuć się piękną i być zdrową. Tutaj znajdziesz wszystkie rady i opinie ekspertów, których tylko mogłabyś potrzebować. Nie zwlekaj i zacznij zdrowy tryb życia teraz.

Narkolepsja – objawy i leczenie

Narkolepsja – objawy i leczenie


Narkolepsja jest chronicznym zaburzeniem snu, nazywana jest także dyssomią. Jej główny objaw to zwiększona senność w trakcie dnia, nienaturalne zmęczenie oraz skłonność do zasypiania o niewłaściwych porach. Chorzy na narkolepsje potrafią zasnąć wbrew swojej woli nawet w pracy i w szkole. Narkoleptycy zwykle doświadczają zaburzeń w przebiegu snu w nocy. Często występują nieprawidłowości w postaci snu w dzień. Ten objaw narkolepsji jest często mylony z bezsennością. Kiedy chory na narkolepsję kładzie się spać, czas trwania fazy rem wynosi u niego 10 minut. U zdrowych osób okres ten trwa około pół godziny. Badania sugerują, że narkolepsja przyczynia się do skrócenia długości życia.

Kolejnym problemem doświadczanym przez chorych na narkolepsję jest katapleksja. Jest to stan zmniejszonej siły mięśniowej spowodowanej silnymi emocjami. Powszechne wśród chorych na narkolepsję jest także doświadczanie katapleksji bez bodźców emocjonalnych pl.wikipedia.org. Objawem tego zaburzenia jest zmniejszona siła mięśniowa różniąca się swoim natężeniem. W łagodniejszych wypadkach katapleksja w przebiegu narkolepsji objawia się spowolnieniem działania mięśni twarzy. Spotyka się także objawu polegające na opadaniu żuchwy bądź głowy, odczuwalną słabością w kolanach bądź w ekstremalnych przypadkach nawet upadkiem.

Jakie są objawy narkolepsji?

Objawy narkolepsji to także zaburzona, niewyraźna mowa, nieostry wzrok, podwójne widzenie. Zmysł słuchu oraz świadomość nie są zaburzone. W najcięższych przypadkach narkolepsji chory doznaje paraliżu a jego mięśnie są sztywne.

Zwiększona senność w ciągu dnia jest najbardziej zauważalnym symptomem narkolepsji. Chory odczuwa ten objaw nawet po dostatecznie długim śnie w nocy. Drzemki w czasie dnia mogą zostać wymuszone przez zmęczenie bez udziału woli chorego. Nie może on się oprzeć chęci snu pl.wikipedia.org. Takie krótkie epizody snu w czasie dnia mogą zdarzać się nawet kilkanaście razy. Zwykle po drzemce chory na narkolepsje odczuwa przypływ sił ale efekt ten trwa tylko kilka godzin. Znużenie może trwać bardzo dług. W dodatku, nocny sen może być przerywany, poprzeplatany częstymi przebudzeniami.

Cztery pozostałe klasyczne objawy narkolepsji nazywane także tetradą narkoleptyków to katapleksja,paraliż senny,halucynacje hypnagogiczne,„automatyczne” zachowanie. Komplet tych objawów nie musi występować u wszystkich pacjentów. Katapleksja jest okresowym objawem polegającym na utracie funkcji mięśniowej. Natężenie tego objawu waha się od lekkich zaburzeń mowy aż po brak sił do stania. Katapleksja jest wywoływana m.in. przez śmiech, gniew, strach. Może trwać od kilku sekund do kilku minut. Wyjątkowo nieprzyjemnym aspektem tego objawu jest to, że chory przez cały ten czas pozostaje w pełni świadomy pl.wikipedia.org. W niektórych przypadkach katapleksja bardzo przypomina drgawki padaczkowe. Jest to doświadczenie przerażające ale nie jest ono niebezpieczne. Halucynacje hipnagogiczne są żywe, często straszne. Chory nawet po przebudzeniu może jeszcze doświadczać stanów jak ze snu.

 

Narkolepsja leczenie

Leczenie narkolepsji odbywa się w odmienny sposób w przypadku każdego pacjenta. Stosowną terapię dostosowywuje się na podstawie objawów oraz reakcji na stosowane metody leczenia. Czas wyleczenia z narkolepsji w najkrótszym przypadku to kilkanaście miesięcy. Bardzo często stosuje się leczenie farmakologiczne. Pełna kontrola nad objawami narkolepsji jest praktycznie niemożliwa. Ważne w procesie leczenia narkolepsji jest także odpowiednie dostosowanie stylu życia chorego.

Rate this post